Wędrówki górskie dla początkujących

5
(1)

Wędrówki górskie to popularna forma rozrywki w naszym kraju. Polskie góry, szczególnie w wakacje i w okresie jesiennym, przyciągają tłumy turystów. Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem swojej przygody z górami. Jak więc zacząć chodzić po górach i czy jest to forma aktywności dla każdego?

Trekking

Trekking to po prostu określenie chodzenia po górach. Brzmi jak dyscyplina sportowa, w rzeczywistości taką formę aktywności może uprawiać każdy człowiek. Do wędrówek po niskich górach i dolinach nie potrzeba przecież specjalistycznego sprzętu oraz ponadprzeciętnej kondycji. Przykładowo na Morskie Oko można wejść asfaltową drogą, a co za tym idzie – w dowolnych butach, niosąc jedynie butelkę wody. Sprawa zaczyna się komplikować, kiedy decydujemy się na szlaki typowo górskie, w których występują trudne i strome odcinki, a także skały, kamienie, błoto. Wtedy koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt w trosce o nasze zdrowie. Warto zaczynać od lżejszych tras i stopniowo wyrabiać sobie kondycję i wytrzymałość. Wędrówki górskie mogą być aktywnością dla każdego, jeżeli tylko dobrze dobierzemy do naszej wytrzymałości szlaki i tempo wędrówek.

Przygotowania do wyprawy górskiej


Skoro już idziemy w prawdziwe góry, w których nie ma już asfaltowych dróg, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni ekwipunek. Musimy zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które dzięki specjalnej podeszwie chronią nasze stopy przed poślizgnięciem oraz stabilizują kostkę. Oczywiście można iść w adidasach, ale jest to bardzo niekomfortowe i niebezpieczne, szczególnie w wysokich i stromych górach. Nikomu nie polecamy lekkomyślnego zachowywania, a ubiór zawsze powinniśmy dostosowywać do wybranej trasy. Najlepiej na początku szlaku ubrać się „na cebulkę” i w razie potrzeby ściągać kolejne warstwy ubrań. Kolejną ważną kwestią jest to, aby nie lekceważyć obowiązujących zasad i pogody. Wędrówki górskie są niebezpieczne, nie powinniśmy nigdy zbaczać ze szlaków pod pretekstem krótszej trasy. Nie wolno również lekceważyć zakazów i prognoz pogody. W końcu głośno ostatnio o osobach, które lekceważą zakaz wchodzenia na Giewont, oraz o przypadkach porażenia piorunami. Najlepszą porą do wyruszenia w góry zawsze jest wczesny poranek. Im później wyruszymy – tym bardziej niebezpiecznie będzie schodziło się po zmroku, przy ograniczonej widoczności i niższej temperaturze. Bardzo dobrym wyborem dla osób o słabszej kondycji będą kijki, które skutecznie odciążają kręgosłup i kolana. Idąc w góry powinniśmy również wziąć plecak zaopatrzony w zapas wody i jedzenia, w pełni naładowany telefon oraz ubrania na zmianę.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *