Sposoby na walkę z nerwicą lękową

5
(1)

Czujesz kołatanie serca, masz wrażenie, że zaraz zemdlejesz, a przez głowę przebiega Ci tysiąc myśli na minutę? Najprawdopodobniej cierpisz na nerwice lękową. To choroba naszych czasów, prezent od cywilizacyjnego postępu. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na walkę z nerwicą.

Zabij ten stres i medytuj

Żyjemy coraz szybciej, coraz ciężej nam znaleźć równowagę pomiędzy życiem, a obowiązkami. Trudniej jest też pogodzić ze sobą różne role społeczne – dobrego rodzica, pracownika, przyjaciela itp. Chęć osiągniecia jak najlepszych rezultatów w każdej dziedzinie życia i niesamowita presja społeczna, żeby być jeszcze szybszym, jeszcze bardziej wydajnym, jeszcze bardziej kreatywnym – powoduje kumulacje ogromnego stresu, który prędzej czy później musi znaleźć ujście. A mit perfekcyjnej osoby, która we wszystkim jest najlepsza – to wymysł dzisiejszych czasów. Nie da się być „naj” w każdej dziedzinie życia. Jeśli starasz się wystarczająco mocno – to znaczy, że robisz wszystko, co w Twojej mocy żeby dać z siebie jak najwięcej. I nie musisz robić nic ponad swoje siły! Świat nie składa się tylko z ideałów. Zwolnij, odpuść i pozwól sobie na bycie tu i teraz. Inaczej z pewnością nabawisz się nerwicy lękowej! Bardzo dobrym, a wciąż mało znanym sposobem na walkę z nerwicą jest medytacja. Pomaga pozbyć się nagromadzonego napięcia. Pora medytacji nie ma żadnego znaczenia. Nie przejmuj się też, jeśli technika nie do końca Ci odpowiada. Ideą medytacji jest pozbycie się stresu – więc dopasuj ją do swoich potrzeb. Najważniejsze jest skupienie się na oddechu. Usiądź wygodnie (możesz też się położyć) i skup się na nabieraniu i wydychaniu powietrza. Gwarantuje, że po kilku minutach poczujesz się lżej i łatwiej Ci będzie pozbyć się natłoku myśli w głowie.

Małe przyjemności

Często zapominamy o tym, jak ważne w życiu są małe przyjemności. Jeśli czujesz, że myśli w Twojej głowie idą w złą stronę – odwróć od nich swoją uwagę i skup się na tym, co sprawia Ci przyjemność. To mogą być naprawdę małe rzeczy – ulubione ciastka, chipsy, film albo spotkanie z przyjacielem. Codzienne sprawianie sobie małych przyjemności to świetny sposób na walkę z nerwicą, bo to właśnie one gwarantują stały dopływ serotoniny do mózgu. Serotonina, zwana hormonem szczęścia jest  pogromcą kortyzolu – czyli hormonu stresu, odpowiedzialnego między innymi za ataki nerwicowe.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *