Jak stać się dobrym pracownikiem?

5
(1)

Pracujesz już kilka lat i chcesz poprosić o podwyżkę? A może dopiero zacząłeś pracę i nie wiesz co robić, żeby szef Cię docenił? Oto gotowa recepta na sukces w pracy – warto, żeby znał ją każdy dobry pracownik.

Nie spóźniaj się

Według ankiety, w której wzięli udział dyrektorzy i kierownicy, najbardziej irytującą cechą jest spóźnianie się. Spóźniając się, sprawiasz wrażenie osoby niezorganizowanej, a chaos w firmie jest najmniej pożądaną rzeczą. Oczywiście, każdemu może zdarzyć się zaspać, spóźnić na autobus (nie wspominając o innych wydarzeniach losowych) – jeśli nie zdarza się to nagminnie wystarczy przeprosić i szybko nadrobić stracony czas. Jeśli masz problem ze wstawaniem rano, masz dwa wyjścia – walczyć z tym (kłaść się wcześniej spać, ustawiać głośniejszy budzik) lub szczerze porozmawiać z szefem i poprosić o możliwość przychodzenia do pracy na późniejszą godzinę. Musisz się jednak liczyć z tym, że zostaniesz dłużej w pracy. Z każdej sytuacji można znaleźć wyjście, jeśli tylko naprawdę się zmobilizujesz.

Pracuj uczciwie

Lenistwo w pracy, jak i w życiu – ma bardzo krótkie nogi. Odkładając pracę na później, spowodujesz, że w końcu przytłoczy Cię lista rzeczy do zrobienia. Na pewno nie umknie to uwadze szefa. O ile raz, czy dwa, przymknie oko na Twoje zachowanie, to w końcu spotkasz się z naganą lub zwolnieniem. Dobry pracownik uczciwie podchodzi do swojej pracy i terminowo wywiązuje się ze swoich obowiązków. Szef na pewno będzie zadowolony z efektów Twojej pracy, jeśli nie będziesz oszukiwał i konkretnie podejdziesz do tematu. Na odpoczynek czy przeglądanie stron internetowych wykorzystaj przerwę.

Bądź dobrym kolegą

Atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Przychodzenie do pracy, w której ludzie się nie lubią lub co gorsza, są do siebie wrogo nastawieni, z czasem staje się męczące.  Niestety, często przekłada się to na efekty pracy. Bycie dla siebie miłym nic nie kosztuje, a o ile przyjemniej się wtedy pracuje. Możesz też zapytać kolegów i koleżanki czy nie potrzebują pomocy, zrobić komuś kawę albo podzielić się ciastem. Jeśli wesprzesz ich dobrym słowem, oni z pewnością odwdzięczą się tym samym.

Niezadowolenie zostaw dla siebie

W każdej pracy zdarzają się momenty, że nie jesteśmy z czegoś zadowoleni. To normalne, praca z ludźmi ma to do siebie, że wchodząc ze sobą w interakcje, oprócz przyjemnych rzeczy, czasami spotykają nas też te mniej przyjemne. Trzeba to zaakceptować, bo tak było, jest i będzie. Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie klasy. Dobry pracownik nie opowiada na forum publicznych o swoich konfliktach w firmie. Sprawy firmowe, jak sama nazwa wskazuje, załatwiaj tylko w gronie firmowym.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *